A Richter Gedeon Nyrt. és a Szabó Szabolcs Alapítvány közös szervezésében késő ősszel zajlott le a 4. alkalommal megrendezett TETT Természettudományos meseíró pályázat, melyre iskolánkból 5 egyéni és 3 párban elkészített pályamunkát nyújtottak be a 6.A és a 9.A diákjai.
A nem szokványos, sőt rendkívüli kihívásokat ígérő kárpát-medencei versenyre pályázni olyan saját alkotású rövidebb történet megírásával lehetett, amelynek természettudományi vonatkozása van, azaz kapcsolódik a természetismerethez, földrajzhoz, biológiához, fizikához vagy épp a kémiához. A szakmai zsűri a pályamű alapötletét, kreativitását, eredetiségét, tudományos hitelességét, a történetfejlődést, a kidolgozottságot, a társadalmi érzékenységet és még számtalan más szempontot értékelve hozta meg döntését. A 738 versenyző, illetve a kiemelt díjazású 16 pályamű közül Farkas Emese Jázmin 6.A osztályos diákunk 2. helyezést ért el Dani naplója című - egy királylepkéről (Danaus plexippus) szóló - meséjével. Az ünnepélyes díjátadóra március 12-én került sor a Vígszínházban, olyan illusztris vendégek részvételével, mint például Rudolf Péter, a Vígszínház igazgatója, Halász Judit színművész, Döbrentey Ildikó Prima Primissima-díjas meseíró, Levente Péter színművész, Wunderlich József (A Pál utcai fiúkból is ismerős) színművész. A szórakoztató műsorelemeket sem mellőző, egész napos gálán a szervezők nem csak gratuláltak, illetve méltatták a legkiválóbb pályaművek szerzőit, illetve nem csak többszázezer forintos tárgyjutalmakkal ismerték el kimagasló teljesítményüket, de a példa nélküli és példaértékű verseny legkiválóbb pályamunkáit könyv formájában is megjelentetik. Így hamarosan mindannyiunk számára elérhetővé válnak a kalandos történetek, megismerhetjük azok főszereplőit, köztük a szeretetre vágyó ciklopropént (aki molekula-terapeutához fordul), a kicsiny, de nem elhanyagolható kovászt, a tettrekész felhőt, sakrafsadro-t (akinek sikeres evolúcióját egy anyai döntés hiúsította meg), és nem utolsó sorban Danit, a pompás királylepkét (aki egyszer talán megírja az Egy pillangó életbölcsességei c. könyvét is).
Mindenkit arra biztatok, hogy jövőre (is) induljon el ezen a versenyen: verjen hidat az irodalom és a természettudományok között, üssön tábort a történet-folyó partján, legyen Valaki, írja meg a nagybetűs Pályaművet, és közben találja meg a saját útját, lelje fel önmagát a mesében, mert ahogy Horatius mondta: „A mese rólad szól, csak a név más.”
Farkas Emese pályaműve, vagyis Dani naplója ezen a linken olvasható: https://tettmesepalyazat.hu/nyertes-mesek-2024