2025. február 7-én, pénteken a 12. évfolyam fizika fakultációs csoportjai egy kihelyezett fizikaórán vehettek részt a Semilab Zrt. budapesti telephelyén Radnai Tamás és Kékesi Attila tanár urak kíséretében. Az alábbiakban Medve Balázs, Rózsa Márton és Wirth Gergő 12.B osztályos tanulók beszámolóját olvashatják az eseményről, valamint a látogatás során készült fényképekből tekinthetnek meg egy válogatást.
A Semilab Zrt-t 1989-ben alapították, mára hazánk legnagyobb 100%-ban magyar tulajdonú technológiai cégévé nőtte ki magát. Fő profilja félvezetőipari tesztelő műszerek fejlesztése és gyártása.
A látogatás elején a cég eredetéről és működéséről, illetve a félvezetőipar alapjairól tudhattunk meg többet. Ezután kisebb csoportokra osztottak minket. A csoportok mindegyike egy 4 állomásból álló programon vett részt. Először a félvezetők alkalmazásáról és feldolgozásáról tartottak nekünk egy interaktív workshopot anyagminták és bemutatódarabok segítségével, melyeket a telefonunkra szerelhető mikroszkópokkal mi is közelről megvizsgálhattunk. Megtudtuk, hogy a félvezetőként használt szilícium kezdi elérni fizikai határait, és nemsokára találni kell egy új technológiát, hogy tovább tudjon fejlődni az iparág. Ezt követően az elektromos áramkörök működésével kapcsolatban szerezhettünk tapasztalatot egy áramkör megépítésén keresztül. A harmadik blokk a telephely bejárása volt. Az út során kiderült, hogy a cégnek egy kezdetleges irodaházból sikerült kinőnie magát folyamatos fejlesztések révén egy hatalmas telephely birtokosává. Emellett az is kiderült, hogy a cég külföldi kirendeltségekkel is rendelkezik az Egyesült Államokban, Ázsiában és Németországban is. A Semilab fontos szereplője a mai chipgyártásnak, mivel ők biztosítják a mérőműszereket az ezzel foglalkozó külföldi cégek egy jelentős részének. Az út során azt is megtekinthettük, hogyan szerelik össze a hatalmas mérőműszereket. Végigjártuk a gyártás folyamatait, egészen a csomagolásig és a szállításig. A látogatás negyedik állomásaként a cég hallgatói laborjában mi is elvégezhettünk egy mérést egy spektroszkóp segítségével, melynek során kiderült, hogy mennyi mindent tudhatunk meg egy anyagról a színképelemzésen keresztül.
Nagyon érdekes volt azt is megtudni, hogy a cégen belül a különböző mérnöki és egyéb munkakörök hogyan dolgoznak együtt, és hogy sok munkakör között milyen könnyű az átjárás, a lehetőségeknek tulajdonképpen csak a tehetség és az érdeklődés szab határt. Ezek alapján új perspektívából közelíthettük meg a pályaválasztás kérdését is.