Március 14-én a 10.B TT-s csoportja és a 11. évfolyamos biológia fakultáció érdeklődő diákjai előtt ismét lehetőség nyílt, hogy részt vegyenek a CEU (Közép-Európai Egyetem) Bioetikai és Jogi Központjának szervezésében megvalósult Nemzetközi Őssejt-napon.
A diákok két kiváló előadó segítségével az őssejtkutatás két különböző területére kaptak betekintést. A programot Dr. Dinnyés András professzor (MTA, Szegedi Tudományegyetem Sejtbiológia és Molekuláris Medicina Tanszék, BioTalentum Kft.) nyitotta meg, aki a regenerációs őssejtterápiák klinikai alkalmazásairól adott elő. A hallgatók megtudhatták, hogy az öregedő társadalmakat érintő betegségek (pl. szívinfarktus, Alzheimer-kór, vakság, ízületi problémák) nagy részét a sejtek elöregedése és pusztulása idézi elő. A professzor előadásában az őssejttípusokról, az indukált pluripotens őssejtek előállításáról, azok orvosi felhasználásáról és az ezzel kapcsolatos – rendkívül reménykeltő – gyógyulási eredményekről esett szó.
A hallgatóság emellett bepillantást nyerhetett az őssejtterápián kívüli egyéb gyógyítási módszerekbe, többek között a nagyon izgalmas xenotranszplantációba (eltérő fajok közti szervátültetés) is, és megismerhette a hazai és európai cégek (pl. a BioTalentum Kft.) részvételét a kutatásokban.
A második előadást Dr. Kerepesi Csaba (HUN-REN SZTAKI Mesterséges Intelligencia Kutatólaboratórium) tartotta, aki egy olyan eljárást mutatott be a diákoknak, amelyben a kutatók a mesterséges intelligenciát használják fel az emberi életkor (biológiai kor) megállapítására. Az előadásban szó esett még az öregedési faktorokról, vagyis a különböző genetikai és epigenetikai (környezeti és életmódbeli) tényezőkről is, illetve az ember valós és biológiai korának kapcsolatáról. Az előadó megismertette a diákokkal a Horváth-féle epigenetikai órát, ami egy forradalmi eszköz az öregedéskutatásában: segít feltárni az öregedés biológiai mechanizmusát és az öregedési folyamat lassításának lehetőségeit. Az előadás abból a szempontból is érdekes volt, hogy egy olyan új tudományág kulisszatitkaiba kaptak betekintést a diákok, amely a matematika, az informatika és a biológia határterületén helyezkedik el.
A délelőtti program egy panelbeszélgetéssel zárult, ahol a kutatók Dr. Sándor Judit professzorral (CEU Bioetikai és Jogi központ) közösen vitatták meg a tudományos élet mai kihívásait, etikai és jogi kérdéseit is. A diákok ekkor és a szünetben is kérdezhettek az előadóktól, akik örömmel válaszoltak a felmerülő kérdésekre.
A délután folyamán a program a Semmelweis Egyetem Elméleti Orvostudományi Központjának laboratóriumaiban folytatódott: a diákok 4 helyszínre látogathattak el, hogy ott interaktív laborvezetésen vegyenek részt. Lehetőségük nyílt fluoreszcens festékekkel megjelölt sejtek válogatására, végezhettek gél-elektroforézist, versenyezhettek a robotpipettázó géppel, megmérhették idegsejtek elektromos aktivitását stb. A gyakorlati fókuszú workshopok nagyon sokat érdekességgel és háttérinformációval járultak hozzá mind a 11.-es, mind a 12. évfolyamos bioszfaktosok épp aktuális tanulmányaihoz.
Lambovics Luca 11.B