Reaktorlátogatás

Március 19-én és 20-án a 11. évfolyamos fizika fakultációs diákok két csoportban ellátogattak a BME Nukleáris Technikai Intézetébe, ahol az oktatóreaktort tekintették meg. Kísérőtanáraik Kékesi Attila, és Holczer József, illetve Cynolter Ágnes és Fekete-Nagy Tamara.

A következőkben Domina András és Olasz Bende 11. osztályos tanulók élménybeszámolóját olvashatják:

2025. március, 19-én, és 20-án ellátogattunk a BME Oktatóreaktorába, tömegközlekedéssel utaztunk a Műegyetemhez, majd egy gyors biztonsági ellenőrzés, és a jópofa egyenruha felvétele után következett egy gyorstalpaló, hogy mégis hogyan működik egy atomreaktor. Itt tudtuk meg például, hogy az Oktatóreaktor egy kis teljesítményű kutatóreaktor, amely nem alkalmas elektromos áram termelésére. Elsődleges célja, hogy a hallgatók és kutatók számára lehetőséget biztosítson a nukleáris technológia megismerésére és különféle kísérletek elvégzésére. Az előadás alatt megnézhettük, kezünkbe foghattuk a rendszernek néhány felépítő elemét, ilyenek voltak az üzemanyag kazetták, az azokat egybefogó alumínium lemezek, a szabályozó rudak és egy kis darabka uránpasztilla természetesen valódi urán nélkül.

Ezután a gyakorlatban is megfigyelhettük a reaktor működését. Két csoportra osztva először a vezérlőtermet látogattuk meg, ahol egy mérnök bemutatta, hogyan figyelik és szabályozzák a reaktor működését. Ezt követően megtekintettük a reaktor aktív zónáját, amely négy méter mély víz alatt helyezkedik el, ami sugárvédelmet és hűtést biztosít. Az egyik leglátványosabb élmény a kékes fényben ragyogó Cserenkov-sugárzás megfigyelése volt. Ez a jelenség akkor keletkezik, amikor egy töltött részecske egy közegben gyorsabban halad, mint a fény ugyanabban a közegben.

A látogatás legizgalmasabb pillanata a vészhelyzeti leállítás volt, amit a kedvünkért mutattak be. Ez alapján kiderült, hogy ha valami hiba történne a rendszerben, akkor az automatikusan képes leállítani a folyamatot, úgy, hogy másodpercek alatt leesnek a biztosító rudak.

A látogatás további részében betekintést nyertünk a kutatólaborokba, valamint megtekinthettük a radioaktív anyagokat tartalmazó széfeket is. Az egész program rendkívül izgalmas és tanulságos volt, hiszen testközelből láthattunk egy nukleáris reaktor működését, valamint annak szerepét az oktatásban.

Mindenkinek ajánljuk ezt az egyedülálló lehetőséget, aki szeretné jobban megérteni a nukleáris technológiát!