A CanSat verseny 2025 magyarországi döntőjébe jutott és ott teljesítményével kivívta a zsűri nagyfokú elismerését a 9.A osztály RSD SPACE ENGINEERING csapata. A zsűri elismerésén és a sok pozitív visszajelzésen kívül a csapat a Silicon Labs Különdíját is elnyerte.
A csapat tagjai és feladatuk a csapaton belül:
- Bökönyszegi-Busay Botond- rádió – kommunikáció
- Farkas Bence- csapatvezető és 3D tervező
- Farkas Dániel - visszatérési rendszer
- Molnár-Gábor Dániel - outreach
- Szomorjai Bercel- szoftver
- Cynolter Ágnes tanárnő - mentor
A CanSat verseny egy, az Európai Űrügynökség (ESA) által középiskolásoknak meghirdetett verseny, amely során a csapatoknak egy valós műhold szimulációját kell elkészíteniük, a CanSat-t. A magyarországi válogatót a Magyar Asztronautikai Társaság (MANT) szervezi és bonyolítja le az ESERO Hungary tevékenység részeként.
A CanSat minden olyan rendszerrel rendelkezik, amivel egy műholdnak rendelkeznie kell. Térfogata megegyezik egy dobozos üdítőével (innen ered a neve). A kihívás a diákok számára az, hogy ebbe a kis térbe bele tudják tervezni az összes alrendszert, ami megtalálható egy műholdon:
- Tápegység
- Szenzorok
- Kommunikációs rendszer
A versenyen a CanSat műholdakat rakétával nagyjából 1km-es magasságba juttatják. Itt a hordozó eszközről leválva megkezdik a küldetésüket, ami lehet egy tudományos kísérlet vagy egy technológiai demonstráció. A biztonságos landolást követően a csapatok elemzik és bemutatják a gyűjtött adatokat.
A csapatoknak a verseny során több mérföldkövet kellett sikeresen teljesíteniük. A sikeres teljesítés után végül 10 csapat jutott a magyarországi döntőbe, köztük az RSD Space Engineering.
A döntőt féléves kitartó munka előzte meg, amely során rengeteget tanultak a diákok a fizika, a rádió -kommunikáció, az áramkörtervezés, a programozás, és nem utolsó sorban a csapatmunka területén. Valamint megtapasztalhatták az űripar által elvárt precizitást.
A projekt során a résztvevő diákok megtapasztalhatták egy űrprogram minden stádiumát, a küldetés kiválasztását, az eszköz megtervezését, a komponensek beszerelését, a rendszer tesztelését, az indításra való felkészülést és a gyűjtött adatok elemzését.
További részletek a versenyről és annak minden apró részletéről a következő honlapon találhatók: