Felvidéken jártunk – élménybeszámoló

A Határtalanul! pályázat keretében március 17. és 20. között a Felvidéken jártunk a 7.a osztállyal. Az indulás napján már korán reggel az iskolánál voltunk, megérkezett a buszunk, és mi pakoltunk és pakoltunk, aztán 7 órakor nekivágtunk az útnak.

Sorköz pontosan: A képen szöveg, jármű, közlekedés, busz látható pt

 

Az első állomásunk Dévény, a történelmi Magyarország nyugati kapuja volt. Fülünkben csengtek Ady Endre költeményének szavai: „ Szabad-e Dévénynél betörnöm / Új időknek új dalaival.” Nemcsak Adyról emlékeztünk meg, hanem megtekintettük a várat,

Sorköz pontosan: A képen kültéri, épület, fű, ég látható pt

 a Duna és a Morva folyók összefolyását, és megemlékeztünk a kommunista diktatúra áldozatairól. Az emlékműnél tiszteletadásunk jeléül elhelyeztük koszorúnkat.

Sorköz pontosan: A képen kültéri, ruházat, személy, fal látható pt

Nem kellett sokat buszoznunk, és máris Pozsonyba értünk. Pozsony verőfényes napsütéssel fogadott bennünket. Először felmentünk a várba,

Sorköz pontosan: A képen kültéri, ég, felhő, fa látható pt

Sorköz pontosan: A képen felhő, kültéri, ég, ruházat látható pt

majd bejártuk a történelmi városrészt.

Sorköz pontosan: A képen kültéri, ég, épület, torony látható pt

Megilletődve álltunk a reformkori magyar országgyűlések színhelyéül szolgáló épület előtt, elméláztunk, hogy ezek a kapuk látták még belépni például Wesselényit, Kölcseyt és Deákot.

Sorköz pontosan: A képen kültéri, ég, ablak, épület látható pt

Az óvárosban meglátogattuk a Szent Márton gótikus templomot is, ahol sok királyunkat koronázták meg a történelem folyamán. Királyaink előtt is egy koszorú elhelyezésével tisztelegtünk.

Sorköz pontosan: A képen ruházat, lábbelik, fedett pályás, személy látható pt   Sorköz pontosan: A képen templom, boltozat, szobor, építészet látható pt           

Majd Szentgyörgynek vettük az irányt, ahol a kis város felett magasodnak Fehérkő várának maradványai. Egy szép erdei ösvényen kellett felkapaszkodnunk a romokhoz. A vár a XIII. század utolsó harmadában épült, s még most is, romos állapotban sugározza hajdani erejét, szépségét.

Sorköz pontosan: A képen kültéri, fa, ég, túrázás látható pt

Ezzel első napunk programja véget ért, Deákiba mentünk a szállásunkra, ahol vacsora után még – felkészülendő a következő nap eseményeire – népdalokat énekeltünk, főképp azokat, melyeket Kodály Zoltán a környéken gyűjtött.

A keddi napunk is korán kezdődött, és nagyon izgatottan indultunk útnak. Első úticélunk ugyanis Galánta volt, az ottani Kodály Zoltán Gimnázium, amely magyar tanítási nyelvű. A galántaiakkal való találkozásunkat azért is vártuk különösen, mert hajdan, a 70-es, 80-as években a Jedliknek a galántai gimnázium ún. testvériskolája volt, s rendszeresek voltak az egymáshoz látogatások. Hamar kiderült, hogy Marsall János, a galántai Kodály Zoltán Gimnázium igazgatója ifjú tanárként még járt a Jedlikben, s hogy a mi igazgatónk, Bese Benő igazgató úr pedig diákként vett részt a galántai csereutazáson. Így azt érezhettük, régi barátokhoz érkeztünk. És úgy is történt. Marsall János igazgató úr és kollégái, valamint a diákok, akikkel találkoztunk, nagyon kedvesen fogadtak bennünket. Az igazgató úr bemutatta a gimnázium történetét, mesélt a viszontagságos évekről, hallhattunk arról, hogy a kisebbségi lét bizony sokszor nehézségekkel jár.

Sorköz pontosan: A képen ruházat, személy, Emberi arc, fedett pályás látható pt

Ízelítőt kaphattunk az iskolában folyó sokszínű tevékenységekről: láthattuk a néptánccsoportot gyönyörűen táncolni, hallhattunk részleteket a Tsízió diákszínpad nagyszerű Jézus Krisztus Szupersztár musical előadásából. A galántai diákokkal együtt koszorúztuk meg Kodály Zoltán szobrát, s elénekeltük közösen az A jó lovas katonának toborzó dalt, melyet Kodály Galántától nem messze, Zsérén gyűjtött.

Sorköz pontosan: A képen ruházat, személy, ember, lábbelik látható pt

Mikor elbúcsúztunk a galántaiaktól, megfogadtuk, hogy a két iskola kapcsolatát ismét élőbbé tesszük. Galánta ott maradt a szívünkben.

Ezen a napon még két monumentális, gyönyörű középkori várkastély várt ránk. Vöröskő vára, a Kárpát-medence egyik legszebben fennmaradt és berendezett várkastélya, mely a grófi Pálffy családé volt több mint 300 éven át.

Sorköz pontosan: A képen kültéri, ég, fű, fa látható pt

Itt tanultuk meg, hogy a Pálffyak címerébe hogyan került a kocsikerék közé szorult szarvas. A legenda szerint a családot egy útjuk során egy a hintó kereke közé szorult szarvas mentette meg csodás módon attól, hogy egy szakadékba zuhanjanak. Ezzel a címerrel aztán még többször találkoztunk további utunkon, hiszen a környék egy igen fontos történelmi családja volt a Pálffy család.

Sorköz pontosan: A képen kültéri, ég, épület, szökőkút látható pt

A délutánt Nyitrán töltöttük, ahol a Püspökvárat látogattuk meg. Sétáltunk a nyitrai várkomplexumban, és megcsodáltuk a pompázatos barokk templomot, miközben közvetlenül megszemlélhettük a barokk stílus jellegzetes jegyeit.

Sorköz pontosan: A képen kültéri, ég, fa, kastély látható pt

Sorköz pontosan: A képen kültéri, ég, ruházat, fa látható pt

Sorköz pontosan: A képen bútorok, Szent helyek, kápolna, templom látható pt       Sorköz pontosan: A képen Szent helyek, kápolna, kegyhely, katedrális látható pt

Második napunk a Zoboralja tájegységhez tartozó Zsérén ért véget, ahol a tájházban a Zsibrice együttes várt bennünket. Az együttes alapító tagja, Bencz Ilona beszélt a tájházban látható kiállításról, képet alkothattunk a régebbi vidéki életmódról, tanultunk a fonásról, szövésről.  Megismerhettük a falu és a tájegység jellegzetes ünnepeit, a hozzájuk kapcsolódó népszokásokat, majd pedig asszonycsúfoló dalokat hallgattunk meg az együttes előadásában. A közös délutánt az együtténeklés zárta, itt énekeltük el az előző este gyakorolt népdalokat.

Sorköz pontosan: A képen épület, kültéri, ablak, ingatlan látható ptSorköz pontosan: A képen ruházat, személy, lábbelik, kabát látható ptSorköz pontosan: A képen ruházat, fű, kültéri, személy látható pt

Harmadik napunkon először Trencséntornyosra mentünk. 1708 augusztusában itt játszódott le a Rákóczi szabadságharc egyik fontos csatája, a trencséni csata. Erről az eseményről emlékeztünk meg a trencséntornyosi emlékműnél, ahol elhelyeztük a tiszteletadás és emlékezés koszorúját, és elénekeltünk egy kuruc dalt.

Sorköz pontosan: A képen kültéri, sír, temetés, temető látható pt

Majd átmentünk Trencsénbe. Megtudhattuk, hogy ez a település már a római korban is ismert volt, a Marcus Aurelius császár által vezetett római légiók terjeszkedésének legészakibb bizonyítékait találták meg itt. Először felmentünk az óratoronyba, onnan csodáltuk meg a várost.

Sorköz pontosan: A képen kültéri, ég, gyalu látható pt

Majd pedig bejártuk a zegzugos várat, s közben a kiállítások segítségével elképzelhettük, hogyan élhettek itt a középkorban az emberek. Az óvárosban felújító munkák folynak, ugyanis a város már 2026-ra készül, amikor is Európa kulturális fővárosa lesz. A trencséniek kedvesen invitáltak bennünket, térjünk vissza a 2026-os eseménysorozatra.

Sorköz pontosan: A képen kültéri, épület, ég, kastély látható pt

Sorköz pontosan: A képen kültéri, lábbelik, ruházat, ég látható pt

Napunkat Bajmócon zártuk, ahol egy nagyon különleges vár fogadott minket. A bajmóci vár egészen a XIX. század végéig megőrizte középkori jellegét, akkor azonban tulajdonosa, a Pálffy család egy sarja, Pálffy János Ferenc gróf átépíttette a későgótikus francia várbelsők mintájára. Az átalakítás 1908-ra készült el,  a kastélyban rengeteg helyiséget alakítottak ki, és 365 ablakot készítettek, a szóbeszéd szerint azért, hogy minden nap másik ablakon lehessen kinézni. A kastélyon kívül megtekintettük a családi kriptát, és a vár alatt található cseppkőbarlangot is.

Sorköz pontosan: A képen ruházat, személy, lábbelik, kültéri látható pt

Sorköz pontosan: A képen kültéri, ég, épület, kastély látható pt

Negyedik napunkra a magyar történelem két híres bányavárosa jutott: Körmöcbánya és Selmecbánya. Körmöcbánya az egykori Magyar Királyság egyik legfontosabb aranybányászattal foglalkozó bányavárosa volt. Az aranybányászaton kívül itt működött a korszakban a legfontosabb pénzverőhely is, ahol a híres körmöci aranypénzt verték. A város kedves főterén kívül meglátogattuk a Pénzérmék és Érmék Múzeumát, ahol a bányászati tevékenységgel, a pénz történetével és a pénzveréssel ismerkedhettünk. Sőt, a látogatás végén kipróbálhattuk a pénzverést is, egy kerek fémérmére a mintát egy határozott nagy kalapácsütéssel kellett beleütnünk.

Sorköz pontosan: A képen kültéri, ég, ruházat, lábbelik látható pt

Sorköz pontosan: A képen ruházat, személy, sisak, ember látható pt

Körmöcbányáról Selmecbányára mentünk át. Selmecbánya is egy ősi bányaváros, de itt elsősorban ezüstöt bányásztak. Ma már fontosabb a város turisztikai jelentősége, mint bányatevékenysége, de a bányászat hagyománya még ma is élő a városban. Ottjártunkkor például bányászkongresszust tartottak a városban, így láthattuk, milyen a bányászok ünnepélyes egyenruhája.

Először felmásztunk a Kálvária dombra.

Sorköz pontosan: A képen kültéri, ég, fa, épület látható pt

Sorköz pontosan: A képen kültéri, ég, épület, fa látható pt

Majd a selmecbányai evangélikus líceum falán lévő emléktábláknál helyeztük el utolsó koszorúnkat, mellyel Petőfi Sándor és Mikszáth Kálmán iránt fejeztük ki tiszteletünket. Ők életük egy szakaszában ezen épület falai között végezték tanulmányaikat.

Sorköz pontosan: A képen ruházat, személy, épület, lábbelik látható pt

Még hátravolt egy szép selmecbányai séta, ahol az óváros utcáit róttuk fel és le megcsodálva a szép régi épületeket.

Sorköz pontosan: A képen kültéri, ablak, épület, ház látható pt

Sorköz pontosan: A képen kültéri, épület, ég, utca látható pt

Itt ért véget felvidéki utazásunk, buszba szálltunk, s elindultunk Budapest, még pontosabban kiindulópontunk, a Jedlik felé.

Csodálatos és gazdag négy napot élhettünk át a Felvidéken, sokat tanulhattunk a magyar történelemről, megtapasztalhattuk az ottani élet sajátosságait. S bár csodaszép volt az utunk, négy nap után jó volt megpillantani a Jedliket.

Végül szeretnénk kifejezni hálás köszönetünket mindazoknak, akik utazásunkat lehetővé tették és segítették. Köszönetet mondunk a Bethlen Gábor Zrt.-nek a pályázat adta lehetőségért, a Dél-Pesti Tankerületnek, hogy utunkat mindenben támogatták, Kollár Szilviának, a Dél-Pesti Tankerület pályázatokért felelős referensének, hogy mindennemű kérdésben számíthattunk türelmes, kedves, hathatós segítségére, a Jedlik Ányos Gimnázium igazgatóságának, akik minden munkafázisban segítették a szervezést és a kivitelezést, a Csillagösvény utazási irodának, akik utunkat és a gazdag programokat megszervezték.

Sorköz pontosan: A képen kültéri, közlekedés, ég, emberek látható pt

a 7.a osztály, Kirják Miklós, Fehér Gabriella, Horváth Zsuzsanna