A kezdetek
- 1992: Bekapcsolódtunk az IIF programba és a Hungarnet Egyesület tagjává váltunk. Kezdetben egy 2400 bit/sec sebességû modemen át ismerkedtünk az elektronikus levelezéssel és más hasonló szolgáltatásokkal.
- 1993: Fővonalat kapnunk, amelyen nyilvános BBS-t is üzemeltettünk.
- 1994/95: A Soros Alapítvány pályázatán egy új 486-os gépekből álló hálózatot nyertünk, melyre az akkor még nem túl elterjedt Windows NT Server alapú helyi hálózatot telepítették.
- 1995/96: Az NIIF Program ill. a Soros Alapítvány segítségével bérelt vonalon lehetővé vált a teljes körű Internet hozzáférés. Kezdetben főleg a WWW használata dominált, a tanév második felében azonban felállítottuk saját webszerverünket.
- 1996 nyár: Végiggondolva a rendelkezésünkre álló szűkös anyagi erőforrásokat, a géppark bővítése helyett a helyi hálózat bővítése mellett döntöttünk. A nyáron egy tanár kolléga és a karbantartó vezetésével a diákok társadalmi munkában gyakorlatilag az egész iskolát lefedő helyi hálózatot drótoztak be. Lehetővé vált, hogy ha új gép érkezik, az iskola szinte bármely pontján rá lehessen kötni a hálózatra.
- 1996/97: Szponzorok és pályázatok során sikerült mintegy 20 újabb 486-os géppel bővíteni a hálózatot. Megbízhatóan beindult saját levelezőrendszerünk, amely 250 postafiókot szolgált ki. (Bővebben az 1997-es állapotról)
- 2000-2018: Iskolánk szoros kapcsolatot alapított ki több iparági partnerrel. Közülük is kiemelkedik a Microsoft Magyarország, hiszen tanáraink a rendezvénysorozat teljes fennállása alatt, azaz több mint 15 éven át rendszeres szervezői és előadói voltak a Microsoft Nyári Tanártovábbképzéseknek.
- 2019: Büszkék vagyunk rá, hogy a meglévő lehetőségeinkre építve mindössze 2 nap alatt átálltunk digitális munkarendre, amikor a világjárvány ezt követelte meg, és segítettünk a rendszer bevezetésében több mint 20 másik iskolában is. Szinte minden órát a Teams rendszeren keresztül, videokonferencia formájában tartottunk meg, és az ezen időszak alatt szerzett tapasztalatokat a mai napig használjuk az oktatás és az iskolai élet szervezése során.
Napjainkban
Iskolánk nagy hangsúlyt fektet az informatikai eszközökre a tanórán és azon kívül is. Az épületünk 2023-ban befejeződött teljes felújítása és kibővítése során korszerű infrastruktúra került beépítésre, amire építhetünk a következő években.
A korszerű tudás biztosítása érdekében az oktatás a legújabb szoftvereken történik, az emelt szintű érettségi követelményeihez igazodva Windows 10 illetve Office 2019 alapokon.
Jedlik Azonosító
Beiratkozáskor minden diákunk személyre szóló felhasználói fiókot kap, amit Jedlik Azonosítónak nevezünk. Ez iskolai e-mail címet és tárhelyet is magában foglal, amelyek természetesen otthonról is elérhetőek. A későbbiekben ezzel az azonosítóval van lehetőség bejelentkezni a tantermi és a folyosói számítógépekbe, valamint az iskolai Wi-Fi hálózatba és még számos más iskolai szolgáltatásba.
Ezzel a fiókkal az iskolai polgárok ingyenes szolgáltatásokhoz és szoftverekhez férhetnek hozzá, többek között ingyenesen aktiválható a Microsoft Windows és Office (otthoni számítógépeken is), használható a Canva és a GitHub prémium verziója.
Informatika az oktatásban
Az informatika oktatás 3 szaktanteremben zajlik, 75 modern számítógépen, Windows 10 és Office 2019 környezetben. Ezeket kiegészíti még egy 12 géppel felszerelt nyelvi terem, valamint az aulákban és a könyvtárban elhelyezett szabadon használható számítógépek, amelyeken az internet és minden tanuláshoz nélkülözhetetlen szoftver rendelkezésre áll, így délutáni felkészüléshez, leckeíráshoz is használhatók.
Az informatikatermeket esetenként más tantárgyak oktatása során is használjuk, de a többi teremben sem kell nélkülözni az informatikai eszközöket, hiszen az iskola összes tantereme interaktív panellel van felszerelve, és mindegyikben egy teljes értékű modern számítógép található. Emellett rendelkezünk 70 darab, bármelyik teremben használható laptoppal is.
Az oktatás szolgálatában áll továbbá 15 db programozható LEGO robot, 5 db programozható DJI robottank, 4 db DJI drón, micro:bit-ek, Arduino készletek és egy 3D nyomtató is.
Wi-Fi
Aki inkább saját laptopját vagy mobiltelefonját használná, annak rendelkezésére áll az iskola épületét és az udvar jelentős részét is lefedő vezeték nélküli hálózat, amin bejelentkezés után minden felhasználónak szélessávú internetkapcsolat áll rendelkezésére.
Iskolánk csatlakozott a nemzetközi eduroam konföderációhoz. Ennek köszönhetően minden tanárunk és diákunk a Jedlik Azonosítójával csatlakozhat a wifi hálózatra minden résztvevő intézményben. Ez hazánkban lényegében az összes közoktatási intézményt és egyetemet jelenti, több mint 1700 hozzáférési pontot. Nemzetközi viszonylatban pedig több tízezer helyen érhető el így külön beállítás nélkül, ingyenesen az internet. Hasonlóképpen, a Jedlikbe látogató vendégek is használhatják a mi infrastruktúránkat.
Szakkörök, diákrendszergazda program
Az informatika iránt leginkább érdeklődő diákok részt vehetnek a LEGO robot vagy a programozás szakkörön, bekapcsolódhatnak az iskolai stúdió munkájába, illetve az iskola összesen több mint 300 számítógépének és egyéb informatikai eszközeinek karbantartásába is bevonjuk őket, akiknek így az Iskolai Közösség Szolgálat teljesítésén túl lehetőségük van megismerkedni a számítógépek, hálózati eszközök gyakorlati üzemeltetésével is. Számos korábbi diákrendszergazda alapozta meg így a későbbi informatikai karrierjét.